Végre végetért az esős időszak (legalábbis nálunk), így a pocsolyaugrálást felválthatta a jó kis homokozás.
Azt bizonyára tudjátok, hogy a homokban való játék fejleszti a kezek finom motorikáját. Alig van még egy olyan anyag, ami ennyire lenyűgözné a gyerekeket. Már egészen kicsi kortól érdemes beengedni gyerkőcünket a homokozóba, hiszen rengeteg tapasztalatot szerezhet játék közben.
1 éves kor: A száraz homok átpereg az ujjak között, a vizes homokból pedig remek tortácskákat lehet sütni vagy gombócokat formázni. A kicsik szeretik a tenyerükkel paskolni a homokot vagy a lábukkal döngölni.
A homokozóban a gyerekek sokat tanulhatnak utánzás által. Azt is megtanulhatják, hogyan kell tekintettel lenniük egymásra és jó dolog néha kicserélni egymással a játékokat.
Tapasztalatom szerint a legtöbb játszótéri "veszekedés" a homokozóra koncentrálódik (a másik kényes pont: a hinta). Szerintem az nektek is feltűnt már, hogy gyermekedet a másik gyerek homokozó lapátja sokkal jobban érdekli, mint a sajátja. Arról nem beszélve, ha valaki valami szuper spéci markolóval vagy egyéb "ínyencséggel" jelenik meg.
Érdemes rögtön az elején tisztázni gyermekünkkel a szabályokat: ha Danika szeretné megkapni Sárika hupilila lapátját, akkor cserébe neki is adnia kell valamit Sárikának.
Problémát szokott még jelenteni a homokozóban, ha vegyes életkorú társaság dolgozik együtt. A kicsik rendszerint tönkreteszik a nagyok műveit: ilyenkor szokott a lapát vagy vödör koppanni az elvetemült gyermek fején. Amin persze nem lehet csodálkozni, de azért jobb megelőzni, többek között ezért sem ajánlott 3 éves kor alatt egyedül hagyni gyermekünket a homokozóban. Bár a dohányzást most már betiltották a játszótereken, de a mobilnyomogatást még nem, ezért a bőszen sms-ező anyukák gyerekére is figyelemmel kell lenni a saját gyermekünk testi épsége érdekében.
Ha úgy érezzük, gyermekünk nem tudja még betartani a szabályokat vagy aznap épp rossz napja van és nem hajlandó a társaira tekintettel lenni (pl. homokot szór a fejükre, esetleg a szemükbe, kérés nélkül elveszi a játékokat, stb.), vegyük ki a homokozóból, vigyük egy kicsit távolabbra a többiektől és halkan, de határozottan beszéljük meg vele, hogy mit szabad és mit nem. Annak, hogy a homokozó közepén ráverünk a fenekére vagy a kezére, hogy a többi szülő lássa, milyen "jól" neveljük a gyerekünket, semmi értelme.
Ha ezek után nem ment el a kedved a játszótéri homokozástól, olvasd tovább, milyen jó kis játékokat lehet játszani nagyobb gyerekekkel.
2 éves kortól: leülünk a homokozóban egymással szemben és egy hatalmas kupacot építünk, majd mindketten el kezdjük ásni az alagutat. A kicsik hatalmasat szoktak kacagni, ha megérzik ujjunkat a homok alatt. Építhetünk úgy is alagutat, hogy ne szakadjon be és akkor kis labdákat, autókat vagy üveggolyókat guríthatunk át rajta egymásnak.
Labdaút: építsünk egy magas homokvárat és a kezünkkel körbe-körbe lapogassuk le, majd egy kislabdával nyomjunk szerpentinszerű utat a homokba. Ismételjük meg többször, hogy az út szép sima legyen. Ha készen vagyunk, mindenki leguríthat a hegyről egy kisebb labdát vagy kisautót.
Kreatív kétévesekkel nedves, letaposott homokba bottal rajzolhatunk vagy különböző dolgokból (kavics, ágak, termések, stb.) képet készíthetünk.
Háromévesek: ez az a kor, amikor a homokozásba mindenféle szerepjátékot beépíthetünk, gyermekünk nagyon fogja szeretni. Az egyik ilyen játék: a Jön a pék. A gyerekek homokot töltenek a kis formákba és sütit sütnek. Mielőtt kiborítanák a homoksüteményeket, egy darab kartonpapírt tesznek alá. Azután a pékmesterek kiszállítják a süteményeiket. Kinek sikerül elszállítani a sütijét a homokozótól pl. a padig anélkül, hogy leesne a kartonpapírról?
El lehet játszani valakinek a születésnapját vagy felépíteni Csipkerózsika várát és közben elmesélni a történetet. Tulajdonképpen csak a képzelet szabhat határt ezeknek a játékoknak, nem véletlenül szeretik a gyerekek annyira.
Ha több gyermek van a homokozónál, lehet homokszállítást játszani (szintén hároméves kortól). Mindenki kap egy-egy egyforma méretű homokozóvödröt és egy műanyag poharat. A homokozóvödrök néhány méternyi távolságra állnak a homokozótól. A feladat a következő: a gyerekek telemerítik a poharukat, elfutnak vele a vödrükhöz és a poharaikból átöntik bele a homokot. Azután gyorsan vissza a homokozóhoz egy újabb szállítmány homokért. Amikor a játék vezetője tapsol, mindenki megáll. Az nyer, akinek a legjobban tele van a vödre.
Ennek során a gyerekek megtanulják, hogy az ügyességi játékoknál elsősorban nem a gyorsaság, hanem a megfontoltság a lényeg. Aki ugyanis túl gyorsan szalad, útközben túl sok homokot szórhat ki.
Ti milyen játékot szoktatok játszani a homokozóban?
Íme egy bizonyíték arra, hogy a homokozás kortalan "játék", a felnőttek így csinálják:
Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél még hasonló témában olvasni, iratkozz fel a blogértesítőre, hogy szólni tudjak, ha új bejegyzés érkezik!
Utolsó kommentek