A felgyorsult mai világ nem kedvez a gyermekközpontú nevelésnek. Egyre újabb és újabb kutatások kerülnek napvilágra, melyek azt bizonyítják, hogy minél előbb és minél több dologgal kell foglalkoznia gyermekünknek, hogy sikeres felnőtt lehessen belőle.
Ennek következtében már a bölcsődében, óvodában megkezdődik a "tanulás", a játék pedig háttérbe szorul, értékét veszti. A gyermekek már az óvodában stresszhelyzetbe kerülhetnek a túlzott elvárások, túlterheltség miatt. Egy különórákkal zsúfolt, rosszul kialakított napirenddel mi is hozzájárulhatunk gyermekünk szorongásához, a deviáns magatartás kialakulásához.
De nem kell, hogy így legyen! Gyermekünk okos szeretetével és egy mindenki számára elfogadható jó napirenddel biztosíthatjuk a harmóniát és a nyugalmat családunkban.
Ahhoz, hogy gyermekünk napja jól teljen, megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra van szüksége. Az alvás az egyik legfontosabb eleme a gyermeknevelésnek, és talán a legproblémásabb is.
Szülők sokasága panaszkodik az esti alvás gondjairól, az időhúzásról ("pisilnem kell," "szomjas vagyok", stb.), az esti lefektetési szertartás nehézségeiről.
Nekünk, felnőtteknek is szükségünk van az esti ellazulásra, hogy az éjszakánk nyugodt legyen. A gyerekekkel ugyanez a helyzet. Amikor búcsút intünk egy napnak, jó megszabadulni az egész napi zaklatottságtól és izgató élményektől.
Sokan azt hiszik, az alvásra felkészülés a fürdéssel kezdődik. Az esti szertartást azonban érdemes különböző fokozatokban levezényelni. Ugyan az alvással foglalkozó szakkönyvek nem javasolják a lefekvés előtti hancúrozást, de van-e jobb megoldás a stressz oldására, mint a mozgás? Tomboljunk együtt a gyerekekkel: ugráljunk a matracon, birkózzunk, csiklandozzuk egymást. A gyerekek közben kieresztik a gőzt, a stresszt; az agressziót mozgással csillapítják.
Az esti szertartás első részében tehát érdemes valamilyen mozgásos tevékenységet választani: nem muszáj birkózni, lehet egy esti séta a tó körül, biciklizés vagy görkorcsolyázás a parkban.
A mozgás utáni meleg fürdő és gyengéd krémezés hatására a gyermek megnyugszik. Ha túlságosan felpörgött, hagyjunk neki időt a lehiggadásra. Legyen olyan időszak, amikor csak magával foglalkozhat. A kicsik gyorsan kifejlesztik az önmaguk megnyugtatására alkalmas módszereket (ujjszopás, könyvnézegetés, rajzolgatás).
Az esti szertartást csak akkor kezdjük el, amikor már mindketten készen állunk lelkileg is a nap szép befejezéséhez. Fáradtan, idegesen, kapkodva - szeretet és valódi odafigyelés nélkül nem tudjuk gyermekünket átkísérni álomországba.
Ha van elég erőnk és türelmünk hozzá, verseket, altatódalokat vagy mutogatós játékokat is beépíthetünk az esti szertartásba, hogy gyermekünk még jobban megnyugodjon.
A hétalvó (ennél a mutogatós játéknál az egyes versszakokat a gyerekekkel együtt számoljuk).
A hétalvó álma
Hétszer jár nála:
Egyszer, ha nyüzsögnek körbe a barátok,
Egyszer, ha egyedül játszik és magányos.
Egyszer, amikor éppen fára mászik,
Egyszer ásás közben mély gödörbe ásít,
Egyszer evésnél az ízek ringatják el,
Egyszer az álmokhoz játék közben száll
fel.
Végül puha kis fészkében,
Hetedszerre, alszik szépen, mélyen.
Okos Anya tippje: nemcsak a babák és három év alatti gyermekek szeretik a krémezést, masszírozást; a nagyobb gyermekek is igénylik a kényeztetést, csak a kicsik mellett erről hajlamosak vagyunk elfelejtkezni.
Utolsó kommentek