Ahhoz, hogy egészséges gyermekünk szülessen, alapvető fontosságú a kiegyensúlyozott táplálkozás. Az egészséges táplálkozás hatására jó erőnlétnek fogunk örvendeni, ami a terhesség és a szülés szempontjából egyaránt fontos.
Egészségünk megőrzéséhez megfelelő mennyiségben kell fogyasztanunk szénhidrátot, fehérjét, zsírt, vitaminokat és ásványi anyagokat. Étrendünk akkor egészséges és kiegyensúlyozott, ha az egyes táplálékcsoportokhoz tartozó ételekből a javasolt mennyiséget fogyasztjuk.
Kenyérfélék, gabonapelyhek, tészta, rizs: fehérjét, rostot, energiát, vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaznak. Magas rosttartalmú ételek: korpás lisztből készült kenyér, sütőben sült burgonya, gabona- és zabpehelyhek. Utóbbiak általában vitaminokkal és vassal dúsítottak. Szükséges mennyiség: napi 6-11 adag (egy adag: 1 szelet kenyér, 1/2 péksütemény, 30 g gabonapehely, 1/2 pohárnyi főtt rizs vagy kifőtt tészta).
Zöldségfélék: rostokat, A- és C -vitaminokat, folsavat, keményítőt és vasat tartalmaznak. Szükséges mennyiség: napi 3-5 adag. Egy alkalommal sötétsárga vagy zöld, leveles zöldséget fogyasszunk az A-vitamin tartlma miatt (egy adag: 1 tányér főzelék, 1/2 tányér párolt sárgarépa vagy 175 ml gyümölcslé).
Gyümölcsök: rostokat, C-vitamint, keményítőt tartalmaznak. Szükséges mennyiség: napi 2-4 vagy több adag. Egy alkalommal citrusfélét, paradicsomot vagy más, C-vitaminban gazdag gyümölcsöt válasszunk (egy adag: 1 alma, körte vagy narancs, 90 ml gyümölcslé).
Baromfihús, hal, hüvelyes zöldségek és diófélék: fehérjét, A- és B-vitamint, rostokat, vasat, cinket tartalmaznak. Szükséges mennyiség: napi 2-3 adag (egy adag: 50-70 g hús vagy húl, 2 tojás, 1/2 tányér párolt hüvelyes zöldség).
Tejtermékek: kalciumot, fehérjét, A-vitamint, cinket, magnéziumot és jódot tartalmaznak. Szükséges mennyiség: napi 2-3 adag (40 g sajt, 200 ml tej vagy joghurt, egy pohár tejföl).
Zsíradék, cukor, só, alkohol: ritkán fogyasszuk ezeket, mivel alig tartalmaznak más tápanyagokat.
Speciális étrend: a vegetáriánusok, amint megtudják, hogy babát várnak, konzultáljanak orvosukkal vagy táplálkozási szakemberrel, mivel kiegészítői vitaminokra és ásványi anyagokra lehet szükségük.
Egészséges életvitel:
A fogamzás esélyeit csökenti a dohányzás, a nagyméretű alkoholfogyasztás és a kábítószerezés.
A dohányzás az alábbi káros következményekkel járhat a babára nézve, mivel csökkenti a hozzá eljutó oxigén és tápanyag mennyiségét:
- kis születési súly
- a spontán vetélés és a halvaszületés esélye nő
- a bölcsőhalál esélye nő
- a légzőszervi megbetegedések, az asztma esélye nő
- a dohányzó szülők gyermekei kisebb testhosszal születnek, mint a nemdohányzó szülők gyermekei.
A dohányzásról való leszokásban segíthet a nikotin tapasz és a nikotinos rágógumi, de ezek használata a terhesség során már nem ajánlott.
A kokain és heroin terhesség alatti fogyasztása
- vetéléshez
- koraszüléshez
- halvaszüléshez vezethet
- vagy már az újszülöttnél függőséget okozhat.
Alkohol: a nagymértékű alkoholfogyasztás a terhesség korai szakaszában vetéléshez vagy a magzat súlyos károsodásához vezethet. Alkoholista anyák gyermekei számos fizikális és mentális problémával jöhetnek világra (e jelenség neve: magzati alkohol-tünetcsoport).
Miért fontos a folsav a teherbe esés előtt?
Tanulmányok kimutatták, hogy ha a fogamzás előtti és utáni 12 hétben megnöveljük a folsav szintjén a szervezetben, jelentősen csökken az esélye annak, hogy a baba nyitott gerinccel, farkastorokkal vagy nyúlszájjal jön a világra.
A folsav megtalálható a zöld levelű zöldségekben, korpás búzakenyérben és vitaminokkal dúsított gabonapelyhekben, narancsban és banánban, tejben, joghurtban és sajtban, hüvelyesekben, élesztőben és malátakivonatokban.
Teherbeesés előtt, illetve a terhesség első 12 hetében ajánlatos napi 0.4 mg folsavat tartlmazó tablettát is fogyasztani.
Utolsó kommentek