Szeptember 30-án ismét megünnepeljük a nagy meseíró, Benedek Elek születésnapját, ami egyúttal a Magyar Népmese Napja is.
Az utóbbi években számtalan vélemény látott napvilágot, miszerint a népmesék ideje leáldozott; a szülők nem olvasnak, a gyerekek pedig inkább számítógépeznek és már nem foglalja le őket a mese. Nyáron résztvettem Kapolcson Boldizsár Ildikó mesékről szóló előadásán, ahol szintén elhangzott az a szomorú megállapítás, hogy a mese haldoklik, mert nem tud versenyre kelni a számítógépes programok gyorsaságával. Ugyanis a mesének pont az a lényege, hogy csend van, nyugalom, ég a gyertya és lélekben felkészülünk arra, hogy elutazzunk egy másik világba, ahol bármilyen baj és bánat éri a főhőst, az igazság és a jóság mindig győzedelmeskedik. A televízió műsorokat látva, úgy tűnik, mintha az említett értékek ideje lejárt volna, azonban ezt nem szabad elfogadni. Hiszen a mi gyerekeinkről van szó, akik a jövőt fogják formálni és nem mindegy, hogy milyen lesz ez a jövő.
A népmese lényegét megfogalmazó alábbi szép gondolatokat a Magyar Olvasótársaság honlapján találtam; érdemes elolvasni és magunkévá tenni. Tudom, hogy sokan csak legyintenek és azt gondolják, az interneté a jövő. Szerintem a számítógép csak egy eszköz a kezünkben, amit, ha jól használunk, megkönnyíti az életünket, de nem üdvözítő eszköze gyermekeink szabadidejének értelmes eltöltésére és semmiképpen sem használható a meseolvasás kiváltására.
A népmesék nem egy letűnt világ nyomai, hanem elődeink ránk örökített bölcsességének gyöngyszemei. „Szerencséd, hogy öreganyádnak/öregapádnak szólítottál”. A mese a lelki rokonunk, a bölcs és tapasztalt öregapánk és öreganyánk, aki a kellő időben tanáccsal és segítséggel látja el a tisztelettel és nyitott szívvel feléje forduló hallgatót. A népmesék kincsestárában tudást és erőt kap kis és nagy küzdelmeihez az, aki megdolgozik érte. A mese reményt és erőt adó, csodával meglocsolt szigorú tanítónk, aki mindig azt mutatja meg magából, amire épp szükségünk van. Akárcsak régen, ma is öreg és fiatal, küzdő és pihenő mást hall meg a meséből, és másra használja. Ez a mindent járó malmocska a nyitott szemre, fülre, szívre vár. A mese maga a kincs, de az út is, amelyen eljutunk hozzá. A népmese az élőbeszéd művészete. A mesemondó és a hallgatók között egy különleges, varázslatos kapcsolat jön létre, ahol a közönség közbeszólásaival alakíthatja a mese folyamatát, mégis: soha nem térhet le a mesei szabályok ösvényéről. A mesei nyelv ismerete az összetartozás élményével ajándékozza meg a mesét hallgató felnőtteket és gyerekeket. A máig tartó néprajzi gyűjtések lehetőséget adnak, hogy meséinket „újratanuljuk”, s ha megismertük őket, visszahelyezzük a mindennapi életünkbe, ahol gyerekeinkkel együtt megtaláljuk a boszorkányok, királyok és szegény legények között önmagunkat. A népmese hatalmas ereje, mind a mai napig elsősorban a szóbeliségben rejlik. Folyamatosan változnak az alkalmak és a forma, ahol a mese újjászülethet, a mondott és hallott népmesék ma is csodatevők.
Jó lenne, ha a Magyar Népmese Napját minden családban megünnepelnék. Legalább ezen az egy napon ne kapcsoljátok be a televíziót, hanem olvassatok mesét; garantáltan nem fogjátok megbánni: nagyon hálás közönségetek lesz!
A következő vers is erről szól:
Nagy Bandó András: Mesét kérek
Kérem, várom, követelem,
üljön le az apu velem!
Legózzunk vagy lovat fessünk,
olvasgassunk, beszélgessünk!
Azt is kérem, követelem,
üljön le az anyu velem!
Kérdezgetném erről-arról,
napsütésről, hóviharról.
Meguntam az összes tévét,
játsszunk inkább mindenfélét!
Kockát, malmot, mint ők régen,
focizzunk az utcavégen!
Mesét kérek itt az ágyban,
ma este is arra vágytam.
Könyvből szép a mese este,
nem mobilon, esemesbe´.
Ha pedig már belelendültetek a meseolvasásba, talán a következő pályázat is érdekelni fog benneteket.
http://kultura.hu/main.php?folderID=886&articleID=305311&ctag=articlelist&iid=1
A Pingálók Kreatív Műhely Kft. illusztrált meseíró pályázatot ír ki 4-5, 6-7, 8-9 és 10-11 éves kategóriában. Az ország minden területéről várnak pályázatokat. A szülőknek a gyerekekkel együtt kell mesét írni. A gyerekek feladata, hogy a mesét saját rajzaikkal illusztrálják.
Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél még hasonló témában olvasni, iratkozz fel a blogértesítőre, hogy szólni tudjak, ha új bejegyzés érkezik.
Utolsó kommentek