A gyerekek imádják a szelet, élénken foglalkoztatja a fantáziájukat. A szél megváltoztatja a dolgok kinézetét és tapintását is, ezért sok látnivaló van. Ne feledjük azonban, hogy erős, viharos szélben a gyerekek könnyebben megfáznak, ezért ne maradjunk sokáig a szabadban! Továbbá figyeljünk arra is, hogy szeles időben ne menjünk erdőbe, vagy olyan helyre, ahol fák dőlhetnek ki, esetleg faágak töredezhetnek le, mert súlyos balesetek történhetnek.
Mivel játszhatunk szeles napokon?
Ha megkérdezzük gyermekünket, "mi az, ami repül?", rögtön tudni fogja a választ: repülő. Egy papírrepülő még szél nélkül is jól száll, hát még egy szeles napon.
A léggömbök a szélben ide-oda tekeregnek és alig várják, hogy elszabaduljanak kisgazdájuk kezéből (ezért jobb, ha a lufit odakötjük a csuklójára). Ha a felfújás előtt néhány szem rizst a lufiba teszünk, megváltoztatjuk a mozgását.
A gyerekek kisebb korban még nehezen tudják irányítani a papírsárkányt, de ha már levegőben van, egy ideig ők is tudják tartani. Egyszerűbb, ha otthon barkácsolunk papírsárkányt, a kicsik is élvezik és boldogan szaladgálnak a kész sárkányokkal.
Sétáljunk el egy tó partjára, és figyeljük meg, hogyan fodrozza a szél a tó vizét, de akár egy pocsolya vize is megfelel erre a célra.
Készíthetünk papírhajót, eresszük vízre tavacskán vagy pocsolyán. Figyeljük meg, hogyan fújja a szél.
Keressünk szélkakasokat!
Vásároljunk vagy készítsünk szélforgót; a gyerekek imádják nézni, ahogy a szél pörgeti a forgókat. Nem utolsósorban szép dísze lehet erkélyünknek.
Ha repülőtér közelében élünk, figyeljük meg a szélzsákot! A szélzsák a repülőtéren elhelyezett szélirány- és szélsebességmérő eszköz.
Hallgassuk meg, milyen hangokat ad ki a szél! Csattognak a száradó ruhák, zizegnek a falevelek, csapódnak a kapuk.
Nézzük meg, hogy mi repül még a papírrepülőn kívül! Próbálkozzunk apró papírzsebkendő-darabokkal, cukorpapírral, fóliával, madártollal, falevéllel. Figyeljük meg, hogy a nehezebb dolgok repülnek-e, például a kavics vagy a labda?
Ha lehetőségünk van, vigyük el gyermekünket szélerőműhöz, hadd csodálja meg közelről! Beszélgessünk a szélenergia hasznosításáról.
A szélenergia megújuló energiafajta, amelynek termelése környezetvédelmi és költségelőnyei miatt rohamos ütemben nő a világban, főleg Európában.
A szélenergia kitermelésének modern formája a szélturbina lapátjainak forgási energiáját alakítja át elektromos árammá.
A szélturbinákat ma már ipari méretekben, nagy csoportokban is felhasználják szélfarmjaikon a nagy áramtermelők, de nem ritkák a kis egyedi turbinákat működtető telepek sem, amelyeknek különösen olyan környezetben veszik nagy hasznát, amelyek távol vannak a nagyfeszültségű elektromos hálózattól, ezért költséges lenne a felhasználás helyéig kiépíteni a vezetékeket.
(Forrás: Wikipédia)
Mutassunk képeket szélmalmokról, magyarázzuk el, mire használták régen; nézzünk utána, van-e a közelünkben esetleg szélmalom, ha igen, látogassunk el gyermekünkkel.
Nehéz látni a szelet, de könnyű megfigyelni, mit tesz. A tengerészek olyan skálán mérik a szél erejét, ami a hullámok tarajának méretén és gyakoriságán alapul. Otthon készíthetünk mi is házilag egy skálát, amivel mérhetjük a szél erejét: hogy mozgatja a kertben a fűszálakat, virágokat, nagyobb bokrokat, faleveleket, fákat, esetleg a viharos szél még gyermekünket is "fellökheti", vigyázzunk rá!
A szélcsengők zenélnek, amikor beléjük kap a szél, de akkor is megszólalnak, ha csak elhaladunk mellettük. Többféle szélcsengő kapható, de otthon is barkácsolhatunk, bár nem könnyű művelet,
Ha meguntuk a szeles időben való nézegetést és sétálgatást, egy csésze meleg tea mellett beszélgessünk a kiránduláson látott és hallott dolgokról. A beszélgetések szélesítik gyermekünk szókincsét, javítják a memóriáját.
Készítsünk kollázst, melyhez felhasználhatjuk a séta közben gyűjtött faágakat, leveleket, terméseket. Egyrészt megőrizzük a kirándulás hangulatát, másrészt szép dísze lesz a gyerekszobának.
Nektek van még ötletetek szeles napokra?
Utolsó kommentek